Open Monumentendag: Fort Lunet aan de Snel

Lunet aan de Snel: verborgen verdedigingswerk van de Waterlinie

Bouw

Ontdek Lunet aan de Snel, een bijzonder onderdeel van de Stelling van Honswijk! Bij het ontwerp van Fort Honswijk werd al snel duidelijk dat de noordelijke Lekdijk niet volledig te verdedigen was met één enkel verdedigingswerk. De bochten in de dijk veroorzaakten grote dode hoeken die vanaf het fort niet bestreken konden worden.

Daarom legde men tussen 1845-1846 ten noordoosten van het fort, langs het riviertje De Snel, een klein driehoekig verdedigingswerk aan: Lunet bij Honswijk – later bekend als Lunet aan de Snel. Dit gesloten aardwerk ondersteunde de verdediging van Fort Honswijk en beschermde tevens De Snel, die diende als inundatiewatergang.

Renovaties

In 1873-1874 werd de lunet grondig onder handen genomen: de wallen werden verzwaard en het werk uitgebreid. Niet zonder slag of stoot, want men kreeg te maken met verzakkingen van de opgebrachte grond.

In het hart van het verdedigingswerk verrees een bomvrij gebouw met een remise erboven. Van buiten oogt het misschien onopvallend, maar binnenin schuilt iets bijzonders: een munitie-takellift die verbinding maakt met de remise. Zo kon munitie vanuit de magazijnen naar boven worden gehesen en van daaruit verdeeld worden over het geschut. Later kwam er ook nog een bergloods bij.

Kom het zelf ontdekken!

Wil je dit verborgen stukje Waterlinie-geschiedenis met eigen ogen zien? Kom langs en laat je verrassen door dit unieke staaltje militaire vindingrijkheid!

Wanneer

  • Zondag 13 september 2026 10.30 - 16.00 uur